Výstavba bazéna: Na čo všetko myslieť?
Dobre navrhnutý bazén dokáže premeniť takmer každý pozemok na letnú oázu. Dlhodobá investícia ako je bazén si však vyžaduje seriózny prístup, venovanie určitého času, aj financií. Aké faktory by ste mali zvážiť pred samotnou výstavbou? Zistite viac o niekoľkých krokoch, ktoré sprevádzajú výstavbu bazéna.
Kedy je najlepšie začať s výstavbou?
Nadchádzajúci majiteľ by výstavbu bazéna nemal podceňovať, aby sa vyhol neočakávaným prekážkam alebo dodatočným nákladom. Jeden z počiatočných krokov predstavuje výber správneho obdobia, v ktorom sa budú stavebné práce vykonávať. Vo všeobecnosti sa za najlepšie obdobie považuje jeseň alebo jar. Optimálne jesenné či jarné podmienky poskytujú priestor pre prípravné činnosti, keďže teploty sú vhodné nielen cez deň, ale aj počas večera.
Ďalej nasleduje obhliadka domáceho prostredia. Pokúste sa o výber najvhodnejšieho miesta, najlepšie s celodenným prístupom k slnečným lúčom. V blízkosti by sa nemali nachádzať stromy, kry, alebo iné prírodné prekážky, ktoré okrem tienenia zanášajú bazén nečistotami (listy, konáriky a podobne). Obhliadka terénu tiež zahŕňa vyčlenenie pozemku pre bazén, ale aj ponechanie rezervy pre stavebné činnosti s ním spojené. Vyznačte si obvod a tvar bazéna, napríklad kolíkmi alebo páskou a získajte objektívny prehľad o tom, ako bude vyzerať jeho konečná veľkosť.
Výber bazéna: Nadzemné bazény
Ak ste sa rozhodli, že nadzemné bazény sú pre váš pozemok najvhodnejšie, mali by ste sa oboznámiť s postupom ich výstavby. Na rozdiel od bazéna do zeme, pri tomto type bazéna nemusíte tráviť čas výkopovými prácami. Okraje bazéna siahajú do výšky, čo predstavuje bezpečnostný prvok pred neželaným pádom do vody. Nielen výstavba, ale aj demontáž je o niečo jednoduchšia (najmä pri nafukovacích bazénoch). Či už ide o oválny, alebo okrúhly tvar, nadzemné bazény s kovovou konštrukciou disponujú pevnou a odolnou stenou vyrobenou z ocele, ktorá zvykne byť pozinkovaná.
Aj v tomto prípade by ste si mali na pozemku vyznačiť obrysy, kde bude bazén stáť. Vyberajte najrovnejší povrch bez prekážok v podobe kameňov, alebo koreňov zo stromu – pokiaľ ste na dvore nenašli ideálny priestor, zvážte úpravu terénu. Nadzemné bazény nezvyknú mať náročnú stavbu konštrukcie a vo väčšine prípadov postačí riadiť sa pokynmi z návodu. Pri tomto kroku sa ale uistite, že nefúka silný vietor. Ešte pred napustením vody sa do bazéna naťahuje fólia. Tú po okrajoch bazéna vyrovnáte bosými nohami tak, že do vnútra konštrukcie predsa len napustíte určité množstvo vody, približne do výšky päť centimetrov a následne ju dotlačíte po stranách.
Výber bazéna: Bazény do zeme
Bazény do zeme sú síce o niečo komplikovanejšou záležitosťou než nadzemné verzie, no končený výsledok je veľmi pôsobivý, elegantný a môže zvýšiť hodnotu pozemku. Pri výstavbe bazéna do zeme treba hlavne myslieť na výkopové práce, ktoré ho budú sprevádzať. Je zrejmé, bazénové teleso sa nemôže umiestniť rovno do vykopanej stavebnej jamy. Ďalším krokom je teda betonáž podkladnej dosky. Bazény do zeme sa teda môžu postaviť až na takéto pripravené podložie a následne sa po obvode obsypú v oblúkoch betónom.
Bazén s filtráciou: Myslite na úpravu vody
Napustenie bazéna vodou nie je posledný bod, na ktorý treba myslieť. Voda ako taká nedokáže udržať svoju priezračnosť bez dôkladnej starostlivosti. Nezabúdajte na dezinfekciu, najlepšie v podobe chlóru a inštalácie bazénovej filtrácie. Bazén s filtráciou udržuje vodu čistú a kvalitnú. Filtrácie majú rôzne podoby (piesková, kartušová a iné). Môžete sa vybrať cestou kompletnej filtračnej sady, alebo si pre chod svojho bazéna osobitne zabezpečiť filtračné komponenty, ktoré budete potrebovať. Bazénová chémia je pri údržbe tiež podstatná – bazén s filtráciou by ju preto nemal postrádať.