Bazénový vysávač – ako funguje a prečo ho potrebujeme?
Ani tá najvýkonnejšia filtrácia nedokáže zbaviť vodu či steny bazéna všetkých nečistôt a nánosov. Bazénový vysávač sa preto ukazuje ako skvelý vynález, ktorý si poradí nielen s pieskom a kamienkami spadnutými na dno, ale aj s usadeninami rias a rôznych mikroorganizmov po stenách bazéna. Avšak nie je vysávač ako vysávač! Pri jeho výbere nás ovplyvňuje nielen naša peňaženka, ale aj veľkosť bazéna či spôsob vysávania.
Ručné bazénové vysávače – najlacnejšie a najjednoduchšie riešenie pre malé bazény
Ručný bazénový vysávač funguje na veľmi jednoduchom princípe a s trochou námahy a nízkymi zriaďovacími nákladmi dokáže čistotu v bazéne zabezpečiť na pár dní. Stačí ho napojiť na filtračný systém a pomocou teleskopickej tyče ho posúvať po dne a stenách bazéna. Vzhľadom na to, že takéto vysávanie je pomerne časovo aj fyzicky náročné, je vhodné skôr pre malé bazény. Ak by ste sa však chceli počas údržby bazéna pekne opáliť, tak vám časová náročnosť údržby bazénovej vody nebude prekážať a zabijete dve muchy jednou ranou.Poloautomatické bazénové vysávače ako zlatá stredná cesta
Tam, kde ručný vysávač nestačí, sa núka možnosť použitia poloautomatického vysávača. Údržba bazéna je s ním pohodlnejšia, ale v mnohom aj oveľa účinnejšia ako pri ručnom vysávaní. Nemá svoj vlastný pohon, napája sa k sacej tryske filtrácie alebo na skimmer. Po dne bazéna sa potom pohybuje už sám. A aj keď výkonnejšie typy zvládnu aj čistenie stien či schodíkov, keďže je ich pohyb nekoordinovaný, nemôžeme očakávať 100 % účinnosť čistenia. Dôležité je tiež vedieť aj to, že poloautomatický bazénový vysávač funguje len s výkonnou pieskovou filtráciou!Automatické bazénové vysávače sú výkonné a efektívne
Robotický vysávač je tým najvhodnejším kandidátom pre priestorovo veľké a na údržbu náročné bazény, ale aj pre náročnejších majiteľov. Vstupná investícia je v porovnaní s ostatnými síce vyššia, ale je 100 % zárukou toho, že bazén bude dokonale čistý aj s vynaložením minimálneho úsilia a času. Moderné robotické vysávače sú vybavené tiež vlastným pohonom, filtráciou aj košom na nečistoty, takže dokážu fungovať nezávisle od bazénovej filtrácie. Pomocou senzorov sa dokážu pohybovať po dne bazéna a vyhnúť sa tak všetkým prekážkam. Vyčistia nielen dno bazéna, ale aj steny a ostatné povrchy. Ich senzory dokážu vyhodnotiť stav znečistenia, a tomu následne prispôsobiť čistiaci program.
Je jedno, koľko do vysávania bazéna investujeme času a peňazí. Dôležité je hlavne to, aby sme si pôžitok z čistej vody dokázali skutočne vychutnať a nestrávili všetok voľný čas len pri údržbe bazéna.